Kutu çeşitleri nelerdir?

Hayatımızın hemen hemen her alanında kullanılan endüstriyel tasarım ürünlerinden biri de kutu çeşitleri olarak bilinmektedir. Kozmetikten taşımacılığa, aksesuardan saklama kaplarına kadar hayatımızın birçok alanında kullanılan karton kutular yaşamı kolaylaştırıcı niteliktedir.

Birçok farklı alanda ve birçok farklı ebat, renk ve tasarımda kullanıma sunulan karton kutuların yapımı oluşturulan şablonlar üzerinden yapılan bıçak izleri oluşturulur. Kabartma ve çökertme başta olmak üzere birçok farklı teknikle kutular günümüzdeki kullanım alanlarına
uygun şekillerde tasarlanmaktadır.

Karton kutu çeşitleri ve kullanım alanları

Girişte de bahsettiğimiz gibi karton kutular hemen hemen hayatımızın birçok alanında kullanımda. Hem hayatı kolaylaştıran hem de ürünlerimizin sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesini sağlayan dekoratif kutular başta olmak üzere birçok kutu çeşidi bulunmaktadır.

Kimileri daha geniş ebatlı ve büyük saklama haznesine sahipken kimileri de tamamen dekorasyon ya da süs eşyası olarak üretilen daha küçük ebatlı kutulardır.

Eşyaların düzgün ve korunaklı bir biçimde muhafaza edilmesini sağlayan kutuların başında saklama kutuları gelir. Ancak çeşitli mücevherlerin saklanması ve daha rahat ulaşılabilmesi için takı kutuları
ve mutfak alanında bazı kuru ve serin yer isteyen hassas gıdaların saklanması için kağıt ve karton gibi malzemelerden üretilen daha işlevsel kutular da bulunmaktadır.

Büyük kutular ve kullanım alanları

Büyük kutu tasarımları öncelikli olarak taşımacılık işlerinde kullanılır. Kırılgan, hassas, dağılabilen kısacası özenli bir şekilde muhafaza edilmesi gereken eşyaların saklanması için geniş ebatlı kutulara ihtiyaç duyulur. Bunun dışında yine benzer bir görevle geniş hazneye sahip kutular kargo sektöründe de sık sık kullanılmaktadır.

Hayatı kolaylaştıran geniş kutular evlerimizde de çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bazı eşyaların, oyuncakların ve özellikle de bir arada bulunması gereken küçük parçaların korunması ve saklanmasında da evlerimizde de sıkça geniş saklama alanına sahip karton kutulardan faydalanırız.

Hem hayatımızı kolaylaştıran hem de sık tasarımlarıyla dekorasyonumuzda önemli bir yer tutmaya başlayan kutular her geçen gün kullanım alanına da genişletmektedir.

Dekoratif kutular ve kullanım alanları

İşlevsel ve çeşitli yaşam kolaylığı sağlayan özellikli kutular kadar dekoratif kutular da hayatımızda her geçen gün geniş bir alanda yer almaya devam ediyor. Hediyelerin daha şık
ve özenli bir şekilde sunulmasını sağlayan, renkleri ve desenleri ile evlerimizin, bahçelerimizin ve balkonlarımızın görüntüsünü renklendiren kutular çocuklar için özel geliştirilen ürünlerin paketlenmesinde de sıkça kullanılıyor.

Geliştiren son model teknikler ve uygulamalar sayesinde çeşitli eklentiler ile kutuların her zamankinden daha göz alıcı bir hale geldiğini görüyoruz. Eskiden daha çok saklama ve muhafaza etme görevlerinde yaşamımızda yer bulan kutular günümüzde dekoratif amaçlarla da sıkça kullanılıyor.

Hediyelik kutu modelleri de artık içerisinde sakladıkları hediyeler kadar dikkat çekici ve göz alıcı niteliklerde. Bu nedenle kutu imalatı ve baskı sektörü de her geçen gün gelişmeye ve yenilenmeye devam ediyor.

Kozmetik kutu imalatı ve kullanım alanları

Kozmetik ürünlerin satışlarının yüksek olmasının en temel nedenlerinden bir tanesi de şüphesiz ki renkli ve desenli kutu tasarımlarıdır.

Kozmetik kutu imalatı büyüyen ve gelişen bir sektör olmakla birlikte alanındaki ihtiyaçlar en doğru biçimde karşılık vermeyi de sürdürmektedir.

Satılan krem, ruj, parfüm gibi ürünlerin dış tasarımları kadar içinde
sunulduğu kutuların tasarımları da büyük önem taşımaktadır. Hatta bazı ürünler günümüzde özellikle de karton kutu çeşitleri ile dikkat çekmekte ve çok etkili bir reklam kampanyası yürüterek satışlarını yükseltmektedir.

Kozmetik alanında çok önemli bir yere sahip olan kutular markaların istediği şekillerde ve desenlerde tasarlanarak satışı yapılan ürünlerin en
doğru biçimde tüketiciye yansıtılmasını sağlar. Kutu kozmetik alanında sadece ürünlerin estetik bir şekilde sunulmasını değil içeriğine dair bilgi verilmesini de sağlamaktadır.

Takı kutusu çeşitleri ve kullanım alanları

Kozmetik sektöründe olduğu kadar mücevher sektöründe de çok önemli bir yere sahip olan karton kutu tasarımları bu alanda da birçok farklı tasarımla boy gösteriyor. Özellikle de değerli takıların saklanması ve hediye paketi haline getirilmesinde önemli bir rol oynayan kutular renk renk ve her zevke uygun tasarımlarıyla hediyeleri daha anlamlı hale getiriyor.

Takı kutusu modelleri de günümüzde çeşitlenerek ve kullanım alanını genişleterek hemen hemen her segmente hitap edebilen ürünler olarak dikkat çekiyor. Özellikle de bu alanda iki parçalı kutuların kullanımının daha sık olduğunu görebiliriz.

Kapaklı kutu çeşitleri ve kullanım alanları

Hayatımızın her alanında geniş kullanımı bulunan karton kutuların kendine yer bulamadığı bir sektör düşünmek mümkün değil. Diğer tek parça kutular da olduğu gibi kapaklı kutular da bütün sektörlerde geniş bir kullanım alanına sahip. Hatta belki de tek parça halinde satılan kutulardan çok daha geniş bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Mücevher, kozmetik, taşımacılık, ilaç, gıda sektörleri başta olmak üzere aklımıza gelebilecek hemen hemen her sektörde kendisine yer bulabilen kapaklı kutu tasarımları görsel sunumlarıyla da dikkat çekiyor.

Marketlerde, mağazalarda, kuyumcularda; banyolarımız, bahçelerimiz, çocuk odalarımız, yatak odalarımızda kullandığımız karton kutular gelişen ve yeni tasarımlarıyla her geçen gün yeni bir ihtiyacı daha karşılıyor.

Kumaş saklama kutuları ve kullanım alanları

Kumaş saklama kutusu modelleri de özelikle de evlerimizde geniş kullanım alanı bulan nitelikli endüstriyel tasarımlardır.

Bez kutular olarak da bilinen bu kutu çeşitleri; kıyafet saklanması ve düzenlemesi, küçük parça eşyaların saklanması ve düzenlenmesi, nemden ve ısıdan etkilenen ürünlerin muhafaza edilmesi, değerli el işlerinin saklanması için yoğun
olarak kullanılmaktadır.

Kullanılan kumaşlar renkleri ve desenleriyle ev içi dekorasyonlarda da estetik ve çeşitlilik sunmaktadır.

Hediye kutuları ve kullanım alanları

Günlük yaşamda çok geniş bir yelpazede kullanım alanı bulunan kutular sevdiklerimize sevgimizin en güzel göstergesi hediyeler için de vazgeçilmez bir ürün. Hediye kutuları genel olarak hediyenin boyutuna ve içeriğine göre dizayn edilebilen ve çeşitli estetik eklentilerle birlikte sunulan endüstriyel tasarımlardır. Bazı hediye kutuları özel olarak da
hazırlanabilmektedir.

Tasarım alanında çok çeşitli örneklerine rastlanan bu tip karton kutular
hatıralık olarak da kullanılabilmekte dayanıklı malzemeden üretildiği için de uzun yıllar saklanabilmektedir.

Hediye paketlerinin git gide nostaljik olarak kullanılmaya başlanması ve
hediye paketinin içeriği kadar önem arz etmeye başlamasıyla bu tip ürünlere olan talep de her geçen gün artmaktadır.

Kargo kutuları ve kargo kutusu üretimi

Hayatımızın her alanında giren karton kutular kargo ve taşımacılık sektörünün de olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Kargo kutusu üretimi genellikle belirli boyutlar üzerinden fabrikalarda seri üretimle yapılıp dağıtılıyor. Bu şekilde üretilen kutular taşınacak ürünün
boyutlarına ve formuna göre geliştiriliyor.

Hem hassas hem de ağır eşyaların taşınmasında ve ulaştırılmasında rol oynayan karton kutular özellikle bu sektörde daha dayanıklı ve
kullanımlı malzemelerden üretiliyor. İsteğe bağlı olarak firmanın ya da markanın beklenti ve isteklerine göre baskılı olarak da yapılabiliyor. Hem şıklık hem de kolaylık sağlayan bu ürünler hayatımızda çok büyük öneme sahiptir.

Bu tip endüstriyel seri üretim kutuların olmadığı bir kargo ve taşımacılık sektörünün günümüz şartlarında düşünülmesi mümkün değildir.
Yukarıda belli başlı karton kutu çeşitlerinden ve özelliklerinden bahsettik.

Ancak karton kutuların kullanım alanları çok daha geniş olduğunu belirtmek de fayda var. Sadece işlevsel olarak değil bir dekor eşyası olarak da sıkça kullanılan ve bu alandaki etkinliği artmaya başlayan kutular üretilen malzemeden üretim amacına kadar sonsuz bir yelpazede seçenek
sunmaktadır.

Seri üretim şeklinde piyasaya sürülen standart ürünler olduğu gibi belirli bir amaç ya da belirli bir marka için özel olarak tasarlanan ürünler de bulunmaktadır. Firmaların ya da kişilerin istekleri ve beklentilerine göre her türlü tasarım, malzemesi ve boyutları da hesaba katılarak hayata geçirilebilmektedir.

Firmamız bünyesinde de dilediğiniz şekilde kutu
tasarımı yapılmakta ve özenle kullanımınıza sunulmaktadır.


Modern Kutular

Modern Kutular (63)

63 products


Ambalaj

Ambalaj (9)

9 products


Burgu Saplı Kağıt Çanta Torba

Burgu Saplı Kağıt Çanta Torba (3)

3 products